Rahim filmi (HSG) Nedir?

Histerosalpingografi (HSG), tüplerin ve rahim içinin kontrast madde verilerek radyografik yöntemlerle incelenmesi için kullanılan bir teşhis yöntemidir. İşlem sırasında radyografide görülen bir sıvı rahim ağzından rahim içine verilerek bu sıvının rahim içini ve tüpleri görünür duruma getirmesi sağlanır. Kontrast madde rahim ağzından basınçla verildiği için bazı durumlarda tüplerdeki mukus benzeri engelleyici yapıları temizleyerek tedavi edici etki p gösterebilir. Klasik olarak rahim filmi çekildikten sonraki ilk 6 ayda gebelik oranlarında bir artma vardır. Rahim filmi hem tüplerin hem p rahim içinin halini gösterdiği için kısırlık hallerinde çoklukla kullanılan bir yöntemdir.

HSG (rahim filmi) nasıl çekilir?

HSG, adet kanamasının bitiminden 3-4 gün içinde çekilmelidir. Bu dönemde rahim içi dokusu ince ve hamilelik olasılığı düşüktür. Bu durumda hem filimlerin kalitesi artar hem p muhtemel hamileliğe verilecek zararlar engellenmiş olur.

HSG (rahim filmi) çekmeden yarım saat önce oluşabilecek kramp şeklindeki ağrıları önlemek amacıyla bir ağrı kesici alınması önerilir.

İşlem esnasında kadın röntgen masasına uzanır ve bacaklarını kendine doğru çeker. Doktor jinekolojik muayene esnasında kullanılan spekulum adı verilen aleti vajinaya yerleştirir. Vajina ve rahim ağzı bir solüsyon ile temizlendikten sonra rahim ağzı bir alet yardımıyla tutulur ve rahimi düz bir pozisyona getirmek için çekilir. Rahim ağzına ince bir katater konulur. Bu katater vasıtasıyla sıvı rahim içine aktarılır. İlacın rahim ve tüplerden geçişi skopi altında gözlenir ve filmleri çekilir. Daha sonra yerleştirilen cihazlar sırayla çıkartılır ve işlem sonlandırılır. Bütün işlem 5-10 dakika kadar sürer.

HSG (rahim filmi) hangi durumlarda kullanılır?

HSG’nin en sık kullanım sebebi kısırlıktır. Görüntüleme tekniklerindeki ilerlemelere rağmen tüplerin geçirgenliğini en iyi gösteren metot hala HSG’dir.

Yan etkileri nelerdir?

Komplikasyonları içinde enfeksiyon ve alleji sayılabilir. Enfeksiyon oranı %1 civarındadır. Bu sebeple sistematik olarak antibiyotik tedavisine gerek duyulmaz. Ancak mitral kapak hastalığı gibi tehlikeli durumlarda enfeksiyonu önüne geçmek için film çekiminden 1 gün önce antibiyotik başlanması ve daha sonra da 4 gün devam edilmesi önerilmektedir.

Allerji ihtimaline] karşılık boy zamanlarda allerji yapma özelliği çok az olan suda eriyen kontrast maddeler kullanılmaktadır.

Ağrılı bir işlem midir ?

HSG çekilmesi kısmen ağrılı bir işlemdir. Ancak bu ağrı kısa süreli bir ağrıdır ve dayanılamayacak seviyelerde değildir. Ağrının şiddeti kişiye göre değişiklik gösterir. Özellikle ilaç verilirken rahimde bu yabancı maddeye karşı reaksiyon ve kasılmalar olur. Bu ağrı nedeni ile bazen tüplerde spazm olabilir ve normal durumlarda açık olan tüpler kapalı gibi görülebilir. Bu nedenle HSG’nin genel anestezi altında çekilmesini öneren ekoller vardır. Ancak çoğunlukla HSG çekimi sırasında genel anesteziye gerek olmaz. Bizim görüşümüz genel anestezi yapılmasına hastanın durumuna göre karar verilmesinden yanadır. Hastaların çok büyük bir kısmında işlemden 30-60 dakika önce alınacak olan bir ağrı kesici işlemin rahat ve ağrısız geçmesini sağlar.

Film çekilmesini takip eden birkaç saat içinde adet sancısına benzer hafif kasık ağrısı ile birkaç gün süreyle lekelenme tarzında hafif kanamalar görülebilir.

HSG’nin normal olması ne anlama gelir?

Histerosalpingografinin normal olarak görülmesi bize şunları gösterir:

Rahim iç boşluğunun şekli normaldir, gebeliği önleyebilecek septum, polip ya da myom gibi bir durum yoktur.

Rahim içinde daha önceden geçirilmiş cerrahi müdahalelere veya enfeksiyonlara bağlı yapışıklık yoktur.

Fallop tüpleri sperm ve yumurtanın geçişine müsade edecek şekilde açıktır.

Ancak HSG’nin normal olarak bulunması

Rahimin içini döşeyen ve gebeliğin oluştuğu endometrium tabakasının her ay normal şekilde geliştiğini ve bir gebeliği taşıyabilecek özelliklere sahip olup olmadığı,.

Muhtemel bir gebeliğin sorunsuz bir şekilde doğuma kadar devam edip edemeyeceği,

Açık olan tüplerin hamile kalma potansiyelini etkileyecek şekilde çevre organlar ile yapışık olup olmadığı,

Yumurtalıkların hali hakkında hiçbir bilgi vermez.

Rahim içindeki patolojileri incelemek için histeroskopi boy yıllarda HSG’nin yerine geçmiştir.

HSG sonrası kendiliğinden tedavisiz oluşan gebeliklerde bir miktar yükseliş vardır. Bunun sebepi tüplerdeki çok hafif yapışıklıkların basınç sebepi ile açılması ve kullanılan ilacın mikrop öldürücü özellikleridir. Uzun zamandır kısırlık problemi olan bir çiftin HSG sonrası kendiliğinden gebe kalması şaşırtıcı değildir ve olası bir durumdur.

HSG’de herhangi bir patoloji saptanması halinde ise uygun şekilde tedavi yapılır.

HSG çekildikten sonra:

Lekelenme tarzında ya da az miktarda vajinal kanama olabilir. Eger kanama artarsa ya da birkaç günden uzun sürerse doktorunuzu arayın

Hafif ya da orta şiddette bel ve kasık ağrısı olabilir. Ağrı artarsa doktorunuzu arayın

Ateş ortaya çıkar ise bu erken bir enfeksiyonun belirtisi olabilir hemen doktorunuzu arayın

İşlem sonrası, cinsel ilişkide bulunmak ve vajinal tampon kullanmak sakıncalı olabilir.Bu konu ile ilgili doktorunuz size gerekli uyarılarda bulunacaktır.

Reklamlar
Tagged with:
Jinekoloji, Kısırlık kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: