Endoskopik Cerrahi: Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi

Endoskopik Cerrahi: Histeroskopi Nedir?
Histeroskopi jinekolojide rahimin içindeki problemleri tanımak ve tedavi etmek için kullanılır. Histeroskop ince teleskop şeklinde bir alettir. Vaginadan uterusun (rahimin ) içine yerleştirilir. Histeroskop, uterusun görüntüsünü ekrana yansıtır. Histeroskopun içinden geçen diğer bazı aletler tedavi amacıyla kullanılır.
Histeroskopi Neden Yapılır?
Histeroskopi en çok anormal rahimden gelen kanamaların nedenini araştırmak için kullanılır. Anormal uterin kanama demek, bir kadının adet kanamalarının daha fazla miktarda olması veya normale göre daha uzun veya kısa sürmesidir. Adet dönemi dışındaki kanamalarda anormal uterin kanamalar olarak değerlendirilir.
Histeroskopi aşağıdaki durumlarda da kullanılabilir:
-Önceden geçirilmiş enfeksiyon veya ameliyatlara bağlı oluşan rahim içi yapışıklıkların açılması için,
-Ardı ardına 2 veya daha fazla düşük yapan kadınlarda problemin tanısı için,
-Kaybolan rahim içi aracın (spiral) bulunması için,
-Doğum kontrolü amacıyla , her iki fallop tüpünün ağzına kalıcı tıkaçlar yerleştirmek için,
-Geçirilmiş başarısız tüp bebek tedavisinden sonra sebebini araştırmak için.
Histeroskopi Nasıl Yapılır?
Ameliyat öncesinde sizi rahatlatmak ve gevşemenizi sağlamak için bazı ilaçlar verilebilir; ağrıyı kontrol etmek için genel veya lokal anestezi alabilirsiniz. Genel anestezi alırsanız işlem sırasında uyuyor olacaksınız.
Histeroskopi doktorun muayenehanesinde(ofis histeroskopi) veya ameliyathanede yapılabilir. Kanamanızın olmadığı bir dönemde yapılması gerekir. İşlemi kolaylaştırmak için doktorunuz rahim ağzınıi genişletecek bazı ilaçları işlem öncesinde verebilir veya özel aletler ile bunu yapabilir.
Öncelikle vagina içine bir spekulum yerleştirilir. Daha sonra histeroskop nazikçe içeriye doğru itilerek , rahim ağzından geçirilip rahimin içine yerleştirilir. Uterusun içini görebilmek için karbondioksit gazı veya sıvı medyalar kullanılarak ,uterus şişirilir. Bu genişleme doktorunuzun rahimin iç yüzeyini görmesini ve değerlendirmesini sağlar. İşlem sırasında kullanılan sıvı miktarı dikkatle takip edilir. Eğer biyopsi veya başka bir işlem yapılacaksa diğer aletler histeroskopun içinden geçirilerek kullanılır.
İyileşme Döneminde Sizi Neler Bekliyor?
İşlemden kısa bir süre sonra eve gideceksiniz. Eğer genel anestezi aldıysanız , etkisi geçene kadar birkaç saat izlenmeniz gerekir. İşlemden sonraki birkaç gün boyunca hafif lekelenme tarzı bir akıntı ve kramp şeklinde kasık ağrısı olması normaldir. Ağrınızı azaltmak için ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Eğer yoğun bir kanama , yüksek ateş veya şiddetli ağrınız olursa doktorunuzu arayarak bilgi veriniz.
Histeroskopinin Riskleri Nelerdir?
Histeroskopi genel olarak güvenli bir işlemdir. Fakat bazı küçük problemlere de yol açabilir. En sık izlenen problem histeroskopun rahim ağzı veya uterusu zedeleyerek kanama yapmasıdır. Çok nadiren işlemde kullanılan fazla sıvının kan dolaşımına geçebilir.

web sitesi, devamını oku

Reklamlar
Tagged with:
Jinekoloji kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: